– А де кушетка?

Кадр з фільму “Portnoy`s Complaint”

– А де кушетка? – насторожено питає клієнт, вперше переступаючи поріг мого кабінету.
І на початках я у високому пориві священної просвітницької місії психолога раз за разом натхненно починала пояснювати – а де ж, власне, та кушетка, якої нема.
Але з часом висота пориву знизилась і я почала відповідати питанням на питання – а звідки у Вас оці очікування кушетки?
Як виявилось, уявлення про роботу психолога в українців переважно із зарубіжних фільмів. І не факт, що всі ті фільми мали на увазі показати саме роботу психолога у напрямку психоаналізу, – просто, на мою думку, для створення гарної кіношної картинки схема «клієнт на кушетці, психолог з блокнотом у кріслі» виглядає найбільш живописною, ну то просто сам Бог велів зображати всю психологію світу у кіно саме так.
І я справді чесно вважаю, що клієнту нема ніякої потреби знати, що на сьогодні світова психологія має сотні напрямків. І слово «психоаналітик» не є синонімом слова «психолог» чи «психотерапевт», а є лише частковим поняттям відносно загального (як слово «гладіолус» є частковим відносно слова «квітка», як слово «їжачок» є частковим відносно слова «тваринка», як слово «блондинка» є частковим щодо слова «жінка»). Що психоаналітик – це представник лише одного з багатьох напрямків психології, що має назву психоаналіз і батько якого (напрямку, а не психоаналітика) Фрейд. І от саме кушетка є ознакою та символом класичного психоаналізу, саме лежання на ній клієнта при сидячому в головах психоаналітику дає можливість уникнути зорового контакту, «викинути» психолога з поля зору клієнта та максимально відпустити клієнта у світ вільних асоціацій.
Але крім психоаналізу у світі давно вже розвинулися інші потужні і дієві напрямки, такі як біхевіоризм, гештальтпсихологія, когнітивна та гуманістична психологія. Вони опираються на зовсім інші теоретичні і практичні конструкти, і у них зоровий контакт «клієнт-психолог» є бажаним та терапевтичним, тому і сидять всі у цих напрямках віч-на-віч у звичайнісіньких кріслах.
Я не психоаналітик.
Кушетки нема.
Фото: кадр з фільму «Portnoy`s Complaint» (1972). Фото: Allstar/Warner Bros